Refleksologia stóp

Refleksologia stóp to metoda leczniczego masażu stóp, w której stymulowane są określone punkty i strefy odruchowe na stopach, odpowiadające poszczególnym narządom i układom ludzkiego ciała. Refleksologia to nauka o punktach reflektorycznych (odruchowych) na stopach, a refleksoterapia to wykorzystanie tej wiedzy w praktyce, czyli podczas zabiegu masażu stóp. Niemniej te dwa terminy stosuje się zamiennie.

Refleksologia jest jednocześnie sztuką i nauką. To subtelna sztuka, fascynująca nauka i niezwykle skuteczna forma terapii i relaksacji – jedna z podstawowych metod medycyny alternatywnej i komplementarnej. To nauka, ponieważ u jej podstaw leżą badania naukowe; to sztuka, ponieważ skuteczność jej zabiegów zależy w głównej mierze od umiejętności wykorzystania przez terapeutę posiadanej wiedzy i doświadczenia.

Refleksologia jest terapią holistyczną. Termin “holistyczny” pochodzi z języka greckiego od słowa “holos”, które oznacza “całość”. Refleksologia więc stanowi holistyczną metodę leczenia i jako taka wymaga traktowania człowieka jako niepodzielnej całości, obejmującej ciało, umysł i ducha. Refleksolog nie wyodrębnia choroby i nie leczy jej objawowo. Nie skupia się też na stwarzającym problem narządzie czy układzie, ale rozważa zaistniałą dolegliwość w kontekście całego organizmu. Terapia uciskowa punktów reflektorycznych stóp powoduje reakcje fizjologiczne, które stymulują potencjał samouzdrawiania organizmu. Celem refleksoterapeuty jest takie oddziaływanie na pacjenta, dzięki któremu odzyska on fizjologiczny stan równowagi, a co za tym idzie i zdrowie. To nie refleksolog leczy – organizm leczy się sam. Terapeuta tylko pomaga mu naturalnie i prawidłowo funkcjonować – eliminować toksyny i odblokowywać meridiany. Wszelkie procesy lecznicze są dziełem samego organizmu, my je tylko uaktywniamy i stymulujemy do działania. Refleksoterapia w ten sposób korzystnie oddziaływuje na wszystkich trzech poziomach: fizycznym, psychicznym i duchowym.
Współczesność opracowała wiele szkół i technik refleksologicznych. Podobne formy leczniczego masażu stóp były praktykowane w różnych częściach świata na przestrzeni wieków. Fascynacja stopami w tym aspekcie sięga dalekiej przeszłości do czasów starożytnych Chin i Egiptu.

 Na co pomaga refleksologia stóp?
 • pomoże zlikwidować stres i napięcie nerwowe, które są przyczyną zachorowań i złego samopoczucia
 • poprawi krążenie krwi i przepływ impulsów nerwowych, gwarantując utrzymanie zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu
 • pomoże przywrócić naturalną równowagę niewydolnym, przepracowanym gruczołom
 • pomoże zlikwidować ból, uruchamiając naturalne systemy obronne organizmu
 • pomaga w zaburzeniach snu, koncentracji, pamięci
 • poczujesz napływ pozytywnej energii i sił witalnych!
 • przedwcześnie wykryje i pomoże zahamować rozwój raka
 • złagodzi bóle artretyczne i reumatyczne
 • pomoże w leczeniu alergii i astmy
 • pomaga zwalczyć młodzieńczy trądzik
 • likwiduje zaburzenia w miesiączkowaniu i w przekwitaniu
 • pomaga w leczeniu cyst na piersiach i jajnikach
 • pomoże walczyć z hemoroidami, prostatą, rwą kulszową, zaparciami, wzdęciami, zgagą i przeziębieniami.

Szkolenia Reiki

Szkolenie I stopnia - terminy:
- 14-15 stycznia 2017 r.
Więcej informacji